ABD'den gözaltı yorumu

ABD'den gözaltı yorumu.10158
  • Giriş : 01.07.2008 / 22:15:00

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Casey, Türkiye'deki gözaltılarda polisi adres gösterdi, kapatma davası için de Anayasa Mahkemesi'ne tavsiyede bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, bugün Türkiye'de ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınmaların, emniyet güçlerini ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

Casey, günlük brifinginde konuya ilişkin bir soru üzerine, "Bu haberleri gördüm. Sizi Türk yetkililerine, özellikle de Türk emniyet yetkililerine yönlendireceğim. Şu noktada anladığım, bunun, emniyet güçlerini ilgilendiren bir konu olduğu" dedi.

Bu arada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne sözlü açıklamada bulunduğunun hatırlatılması üzerine sözcü Casey, bu konuda daha önce söylediklerine ilave edecek sözü olmadığını söyledi. Casey, "Türk demokrasisini destekliyoruz. Bu, Türk mahkemelerinin önündeki bir konu. Mahkemenin (Anayasa Mahkemesi'nin) kararını verirken, Türk halkının iradesini göz önüne almasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Öte yandan sözcü Casey, terör örgütü PKK ile bağlantılı İran'daki terör örgütü Pejak'a ilişkin sorular üzerine, PKK, PKK bağlantılı örgütler ve Pejak ile görüşmediklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious