ABD'den Irak için 'azınlık' raporu

ABD'den Irak için 'azınlık' raporu.9950
  • Giriş : 16.12.2008 / 20:26:00

Amerikan hükümeti komisyonu, Irak'ın dini azınlıklar için dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan Kongresi ve Başkanı tarafından atanan ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonunun raporunda, Iraklı liderler Hristiyanlar ve diğer azınlıklara saldırıları hoş görmekle de suçlandı.

10 üyeli komisyon, Irak hükümetinin dini özgürlüklerin ciddi şekilde ihlal edilmesine hoşgörülü olmasının neticesinde bu ülkenin "özellikle endişe ülkesi" olarak nitelendirilmesini tavsiye etti.

Bir komisyon yetkilisi, teorik olarak böyle bir nitelendirmenin Irak'a ambargo uygulanmasının yolunu açabileceğini söyledi.

Ancak Amerikan hükümetinin bu tavsiyeleri kabul etmesi halinde Irak hükümetinin bu yöndeki davranışlarını değiştirmek için diplomatik yolları kullanması ya da bazı kriterler koymasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

Komisyon ayrıca Amerikan hükümetinden, dini azınlık mensuplarının sığınma için BM kanalıyla değil, doğrudan ABD'ye başvurabilmesine izin vermesini ve Irak'a insan hakları özel temsilcisi atamasını istedi.

Hükümet komisyonu, dini azınlıkların, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle Bağdat hükümeti arasında, kuzey bölgelerinin kontrolüyle ilgili mücadelenin ortasında kaldığına da dikkati çekti.

Irak'ın Musul kentinde düzenlenen saldırılar ve göz korkutmaları yüzünden, 1500 Hristiyan ekim ayında kentten kaçmak zorunda kalmıştı. Kentin Hristiyan başpiskoposu da kaçırılmış ve öldürülmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığının son verilerine göre, 2003'te ABD önderliğindeki işgalden bu yana Irak'taki Hristiyan nüfusu yarıya düştü. Nüfusu 28 milyon civarında olan Irak'ta 700 bin dolayında Hristiyanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*