ABD'den Irak'tan çekilme isteğine ret

ABD'den Irak'tan çekilme isteğine ret.19647
  • Giriş : 07.07.2008 / 23:40:00

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak Hükümetinin, Amerikan askerlerinin çekilmesi için takvim belirlenmesi talebini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pentagon sözcülerinden Bryan Whitman, "Takvim ile ilgili olarak, güvenlik planı konusundaki durum için yine aynı şeyi söyleyeceğim, bu Irak'taki duruma bağlıdır. ABD'nin, Irak'ta uzun dönemde kalıcı asker bulundurma niyeti yoktur, ancak takvimler doğal olarak yapay olmaya zorlar" diye konuştu.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Washington ile aylardır yürütülen görüşmeler çerçevesinde Irak'taki Amerikan askerlerinin çekilmesine ilişkin bir takvim belirlenmesini istediğini bildirmişti.

El Maliki, yayımladığı açıklamada, ABD'den Irak'taki askerlerinin çekilmesi konusunda bir anlaşmaya varılmasını veya çekilme için bir takvim belirlenmesini istediğini belirtmişti.

Irak'taki Amerikan varlığının 2008'den sonraki koşullarını düzenlemek için yürütülen müzakerelere değinen Maliki, "Amerikan tarafıyla müzakereler sürüyor, ancak her koşulda anlaşmanın temeli Irak'ın egemenliğine saygı olacak" demişti.

Başbakan El Maliki, Amerikan komutası altındaki ve çoğu Amerikalı olan çok uluslu gücün ülkesinden çekilmesi için, özellikle muhalif Şii grupların istediği gibi ilk kez takvim belirlenmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*