'ABD'den İran'a güvenlik garantisi istenmedi'

  • Giriş : 21.05.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Avrupa güçlerinin, İran'ın nükleer programını durdurması karşılığında İran'a güvenlik garantisi verilmesi yönünde bir teklifi ABD yönetimine sunmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askeri müdahaleyi seçenek dışı bırakmayan ABD yönetimin İran ile olan nükleer sorunu çözmek için daha çok diplomatik çözüm bulmaya yogunlaşmış durumda. İngiltere, Almanya ve Fransa, nükleer programını durdurması için İran ile müzakereler yürütüyor.

İran'a karşı uygulanacak siyaset hakkındaki Avrupa önerisinin geçen perşembe günü ABD yönetimine iletildiği ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice ve diğer yetkililer tarafından incelendiği bildirildi.

ABD yönetiminin, Avrupa ülkelerinin önerisine cevabının gelecek hafta ilgili Avrupa taraflarına göndermesi bekleniyor. ABD ve Avrupa ülkeleri diplomatları, İran konusunu tartışmak için gelecek hafta Londra'da toplanıyor.

ABD ile Avrupa ülkelerinin, İran'a karşı izlenecek siyaset hakkında ayrılığa düşmüştü. ABD Başkanı Bush'un, Avrupalılar tarafından nükleer çalışmalarını durdurması karşılığında, İran'a Ortadoğu güvenlik çerçevesinin de dahil olduğu bir önerinin sunulmasına itiraz ettiğini iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious