ABD'den İran'a suçlama

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

New York Times gazetesi, Amerikan istihbarat servislerinin, Irak'ta kullanılan patlayıcıların en ölümcül olanının İran'da yapıldığı düşündüğünü yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetenin internetteki sitesinde yayımladığı haberde, sivil ve askerlerin görüşlerini alan bütün Amerikan istihbarat servislerinin, patlayıcı doldurulmuş silindirlerin Irak'ta kullanılan en ölümcül patlayıcılar olduğu konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

Haberde, bu silindir patlayıcıların İran tarafından Irak'taki Şii militanlarına verildiğinin sanıldığı ve Amerikalıların, Şii militanları tarafından Amerikan birliklerine yönelik saldırılarda kullanılan bu patlayıcıların varlığından endişe duyduğu kaydedildi.

Bu tür patlayıcıların 2006'nın son aylarında düzenlenen ve birçok Amerikan askerinin ölümüne ya da yaralanmasına yol açan saldırılarda kullanıldığı ve hatta bunların Bağdat için bile bir tehdit haline geldiği belirtiliyor.

Haberde, İran'ın Irak'taki saldırılara karışması olasılığının çok hassas diplomatik ve siyasi bir mesele olduğunun da altı çiziliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious