ABD'den İran'a uçak parçası satacak

ABD'den İran'a uçak parçası satacak.6370
  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

ABD, güvenlik kaygısıyla sivil uçakların yedek parçalarının İran'a satışına onay vermeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının, Amerikan Kongresine, İran Havayollarının 3 Airbus tipi uçağın motorları için gereken yedek parçaların satışı için Maliye Bakanlığının bir şirkete izin vermesini tavsiye edeceklerini kaydetti. İran'a doğrudan hiçbir satışın yapılmayacağının altını çizen McCormack, Amerikan Federal Havacılık Güvenliği Kurumunun (FAA) talebi üzerine güvenlik kaygısıyla böyle bir karar alındığını ve tamiratların üçüncü bir ülkede yapılacağını kaydetti. Sözcü, "Tamir edilmemeleri halinde bu uçakların hava güvenliğini tehdit ediyor olması, bu iznin tavsiye edilmesi için yeterli bir neden diye düşünüyoruz" dedi.

McCormack, "Teröre desteğiyle, nükleer programına devam etmesiyle ve uluslararası zorunluluklara rağmen İran rejimi, İran halkının çıkarlarını kendi kökten dinci planlarına bağlıyor. İran rejiminin faaliyetleri konusundaki ciddi endişeye rağmen bu kararın İran halkına destek vaadimizle uygun olduğunu düşünüyoruz" dedi ve ABD'nin yaptırımlarının İran halkını değil rejimini hedef aldığını söyledi.

İran'da yolcu uçaklarının düşmesi üzerine bazı çevreler, bunu yaptırımlar yüzünden uçakların yedek parçalarının temin edilememesine ve dolayısıyla da tamir edilememesine bağlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious