ABD'den İran'a uyarı!

ABD'den İran'a uyarı!.17124
  • Giriş : 04.06.2008 / 20:43:00

ABD'nin UAEK'deki heyeti başkanı büyükelçi Gregory Schulte, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın, İran yönetimine sunacağı paketle ilgili sert konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu olağan toplantısında konuşan ABD heyeti başkanı büyükelçi Gregory Schulte, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın, ilerleyen günlerde İran yönetimine yeni bir öneri paketi sunacağını belirterek, ''Bu öneri paketi İran yönetiminin son şansıdır'' dedi.

Konuşmasında UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'in, İran'ın nükleer programına ilişkin son raporuna atıfta bulunan Gregory Schulte, ''Raporda belirtildiği gibi İran yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını ve UAEK'nın isteklerini yerine getirmeyerek nükleer tesislerinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünü'' söyledi.

Uranyum zenginleştirmenin nükleer silah üretimine giden yolda en önemli adımlardan biri olduğunu ifade eden Schulte, ''İran'ın bu yoldaki kabiliyetini geliştirmek için her geçen gün nükleer silah geliştirme kapasitesini güçlendirdiğini'' bildirdi.

ABD heyeti başkanı büyükelçi Gregory Schulte de konuşmasında, ''İran yönetiminin Pakistanlı nükleer fizikçi A.Q.Han şebekesiyle bağlantısının tüm ayrıntılarının da yine UAEK tarafından ortaya çıkarıldığını'' belirterek, ''Nükleer tesislerinde askeri boyutlu faaliyette bulunduğu yolunda güçlü kanıtlar bulunan İran yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını ve UAEK'nın işbirliği isteklerini yerine getirmesini beklediklerini'' kaydetti.

Schulte, Solana'nın, ilerleyen günlerde Tahran'a götüreceği öneri paketinin içeriğini ise açıklamadı.

Kurumun Viyana'daki merkezinde önceki gün başlayan toplantısının yarın da süreceği ve İran'ın nükleer enerji programına ilişkin gelişmelerin ele alınacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious