ABD'den İran'ı kızdıracak alış-veriş

ABD'den İran'ı kızdıracak alış-veriş.16438
  • Giriş : 20.12.2008 / 11:08:00

İran'ın körfezdeki komşusu Birleşik Arap Emirlikleri(BAE), ABD'den füze almaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abu Dabi merkezli The National gazetesi, BAE'nin Amerikan Raytheon şirketinden 3,3 milyar dolarlık füze alacağını yazdı. Gazete, BAE ve şirket arasında satış anlaşmasının imzalandığını belirtti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Eylül ayında yaptığı açıklamada BAE'ye değeri 9 milyar dolardan fazla olan helikopter ve hava savunma sistemi satmak için bir teklifte bulunulduğunu duyurmuştu. Pentagon tarafından yapılan bu teklifin içeriğindeki ana unsurun ise 7 milyar dolar değerindeki Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) olduğu belirtilmişti. Pentagon'un bir numaralı tedarikçisi Lockheed Martin tarafından geliştirilen THAAD'ın radar sistemini de Raytheon şirketi imal ediyor.

Pakette ayrıca 121 milyon dolarlık Patriot Advanced Capability - 3 (PAC-3) olarak bilinen füze sistemi de bulunuyor. Nükleer, kimyasal ve mikrop bombaları taşıyan balistik füzeler, güdümlü füzeler ve uçaklara karşı en gelişmiş savunma sistemi olarak bilinen PAC-3, Körfez Savaşı'nda kullanılan Patriot füzelerinin geliştirilmiş hali. PAC-3'ler, karadan karaya atılıp füzeleri havada vurabiliyor.

Lockheed Martin'in ürettiği Patriot sistemlerini satın alan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Kuveyt, Japonya, Tayvan, Yunanistan, Almanya, Hollanda, İsrail ve İspanya gibi ülkeler bulunuyor. 2006 yılında söz konusu füze sistemini Türkiye'nin de satın alması gündeme gelmişti.

The National gazetesi, imzalanan anlaşmaya göre BAE'nin, Patriot füzeleri alacağını kaydetti. Gazete, haberinde "Anlaşma, BAE silahlı kuvvetlerinin bölgeden gelen tehditlere karşı kendisini korumak için geliştirmekte olduğu çok sıralı savunma kalkanının bir parçası olan orta menzilli füze sisteminin teknolojisini, ikmalini ve eğitimini içeriyor." diye belirtti.

Körfezdeki Arap ülkeleri daha önce İran'ın nükleer programından duydukları endişeleri dile getirmişler ve Washington ile Tahran arasındaki nükleer krize barışçıl bir çözüm bulunmasını istemişlerdi.

BAE, son yıllarda aralarında ABD'nin de bulunduğu bazı ülkelerden savunma sistemleri satın almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*