ABD'den İsrail ordusuna ek yardım!

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Amerikan Kongresi, İsrail'le ortak savunma sistemleri kurulması projesine 500 milyon dolarlık kaynak sağlanmasını onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD, İsrail'e her yıl yaptığı 2,36 milyar dolarlık yardıma ek olarak 500 milyon dolarlık kaynağı İsrail'le ortaklaşa yürütülen savunma projelerine ayırma kararı aldı. Amerikan Kongresi'nde onaylanan 463 milyar dolarlık savunma bütçesinde İsrail'in geliştirdiği savunma sistemlerine katkı da yer alıyor.

Bush yönetimi İsrail'e 268 milyon dolarlık ek yardım talep etmişti. Fakat Kongre, bu miktarı ikiye katlama kararı aldı. Kaynağın 20 milyon doları, kısa menzilli füzelerin havada vurulmasına olanak sağlayan bir projeye aktarılacak. 35 milyon dolar ise, İsrail ve ABD Hava Kuvvetleri'nin hedefleri şaşırmadan vurması için geliştirlen sistemler için harcanacak. İsrail ve ABD, zırhlı araçların roketlerden korunması için de yeni sistemler geliştirmeyi hedefliyor.

ABD'nin 2007 yılı için oluşturduğu savunma bütçesinin 70 milyar doları ise Irak ve Afganistan'daki operasyonlar için kullanılacak. Kongrenin onayladığı tasarı Başkan George Bush tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious