ABD'den itiraf

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Paulson, Çin çoktan küresel ekonominin lideri oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin'de bulunan ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, Çin'in çoktan küresel ekonominin lideri olduğunu ve bunu hak ettiğini söyledi.

Çin'in doğusundaki ticaret ve finans merkezi Şanghay şehrindeki bir toplantıda konuşan Paulson, Çin'in küresel ekonomide lider olarak kabul görmeyi hak ettiğini ancak bu liderliğin beraberinde sorumluluklar getirdiğini ifade etti. Paulson, bu sorumluluklara, şeffaflığa doğru, berrak ve sabit kapital market manasına gelen Çin'in ekonomik reformlardaki ilerleme hızı ve biçiminin de dâhil olduğunu vurguladı.

Bush yönetiminde geçen temmuz ayında göreve gelen ve Çin'e 3. ziyaretini gerçekleştiren Paulson, Çin'in hızlı büyümesinin bölgeler, aileler ve endüstri arasındaki dengesizliğe neden olduğu uyarısında bulundu. Çarşamba günü Çin'e gelen ve Çin'in ekonomi liderleriyle görüşen Paulson, Çin'in finans sektöründe daha çok reform yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Paulson ayrıca Çin'in uzun vadede ekonomik büyüme ve istikrar sağlamak için mali piyasalarını daha hızlı biçimde dışa açması çağrısında bulundu ve bu alandaki reformların sürmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious