ABD'den K. Irak sinyali

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Avrupa'daki PKK baskınlarının Türkiye ile ABD' nin işbirliğinin sonucu olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün Washington'dan video konferans sistemiyle Ankara'daki Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fried şu mesajları verdi:

# FRANSA'DAKİ PKK BASKINI: Fransız polisinin Türk dışişleri bakanının ABD'yi ziyareti sırasında olumlu atmosfer yaratmak için PKK'lıları tutukladığını sanmam, bu tesadüf. Ama ABD ve Türkiye'nin, Avrupalı dostlarımızla PKK konusunda çalıştığı ve Avrupa hükümetlerinin sorunun ciddiyetini anladığı da doğrudur. Bunlar ilk tutuklamalar değil, son da olmayacak. Problemin bir parçası da Kuzey Irak'la ilgili; bu konuda Türkiye ile işbirliği yapıyoruz. PKK, Mahmur kampından temizlendi. Atılacak diğer adımları ise açıklayamam.
# SINIR ÖTESİ OPERASYON: Sınır ötesi operasyonu konuşmak kolay, ama sonuçları Türkiye'nin arzu ettiği gibi olmayabilir. Türkiye'nin Kürt yönetimiyle, Irak hükümetiyle ve ABD'yle işbirliği yapması iyi olur. Türkiye'nin bu işbirliğinin sonuç getirici olmasını istemesi de hakkıdır.


Büyükelçi Wilson: Avrupa'yı ikna ettik

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, İstanbul'da düzenlenen Türkiye-ABD 3. Ekonomik Ortaklık Komisyonu toplantısında soruları yanıtladı. Avrupa'daki PKK operasyonlarından 1-2 hafta Avrupa ülkelerinin istihbarat yetkilileriyle toplantı yaptıklarını belirten Wilson, "Bunun sonucu olarak Alman, Fransız ve Belçika harekete geçti" dedi. Wilson, ABD'nin 2005 sonbaharından beri PKK sorununu "çok ciddiye almaları yönünde Avrupa hükümetlerini ikna etmeye çalıştığını" da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious