ABD'den K.Kore'ye seyahat yasağı

ABD'den K.Kore'ye seyahat yasağı.6645
  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Nükleer silah denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ilişkin ne gibi tedbirlerin alınacağı konusunda Birleşmiş Milletlerde (BM) tartışmalar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yarın BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Çin'in desteğini alarak taslağı geçirmek isteyen ABD, bu nedenle yeni taslağın metninde mali yaptırımlar konusundaki dili yumuşattı. Taslakta, Kuzey Kore gemilerine ve uçaklarına yasak getirilmesini isteyen Japon taleplerine yer verilmedi.

Nükleer silah denemesinin kınandığı taslakta, Kuzey Kore'nin acilen ve koşulsuz altılı görüşmelere dönmesi çağrısı ile Konsey'in isteklerine karşı Pyonyang yönetiminin uymaması halinde yaptırımlardan söz ediliyor.

Kuzey Kore'nin balistik füze ya da nükleer silah denememesi talebinin yer aldığı taslak metinde, Kuzey Kore'deki durumun "uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit olmaya devam ettiği" ifadesine yer veriliyor.

Diplomatik ilişkilerin kesilmesinden askeri çözüme kadar bir dizi tedbiri öngören BM Şartı'nın 7. bölümüne dayandırılan yeni taslağın metninde, Japonya'nın önerisi olan Kuzey Kore'nin nükleer, balistik füze ve diğer silahlarla ilgili programına destek veren kişilere seyahat yasağı getirilmesi talebi bulunuyor.

ABD'nin pazartesi günü önerdiği önceki taslakta yer alan Kuzey Kore'ye giden ve gelen tüm gemilerin aranması talebiyse, yeni taslakta ilgili ülkelere "yasadışı ticareti önlemek üzere gerekli olduğu takdirde yükün incelenmesine izin verilmesi" şeklinde değiştirildi.

Bu arada, Japonya'nın önerdiği yaptırımlar komitesi fikri de bu taslakta yer alıyor. Bu komitenin alınan tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını izlemesi öngörülüyor.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton, halen üzerinde uyuşmazlık olan bazı konular bulunduğunu, ABD'nin hafta sonuna kadar Kuzey Kore'ye "güçlü ve hızlı bir cevap verilmesini" istediğini açıkladı.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Wang Guangya ise Kuzey Kore'ye getirilecek yaptırımların, BM Şartı'nın 41. maddesine göre askeri olmayanla sınırlandırılması gerektiğini söyledi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious