ABD'den Kenya'ya demokrasi mesajı

ABD'den Kenya'ya demokrasi mesajı.9098
  • Giriş : 15.02.2008 / 11:53:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 12:03:58

ABD Başkanı George Bush, Afrika ziyareti öncesinde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'tan, ''demokrasiye tam dönüş yapmaları gerektiğini'' anlatan bir mesajla Kenya'ya gitmesini istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Afrika ile ilgili yaptığı konuşmada, Kenya'da devlet başkanlığı seçimlerinin ardından başlayan şiddet olaylarını sona erdirmeyi amaçlayan müzakerelerde arabuluculuk yapan eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çabalarını desteklediklerini de açıkladı.

George Bush, Rice'tan, "Annan'ın bu çabalarına destek vermek ve Kenya liderleriyle halkına şiddetin derhal durdurulması, kurbanlar için adalet sağlanması ve demokrasiye tam dönülmesi gerektiği mesajlarını iletmek üzere Kenya'ya gitmesini istediğini" ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, yaptığı açıklamada, Rice'ın Kenya'ya pazartesi günü gitmeyi planladığını duyurdu.

Rice, Bush'un bugün başlaması planlanan Benin, Tanzanya, Ruanda, Gana ve Liberya'dan oluşan Afrika gezisine de eşlik edecek. Ancak Bush, dün bir yasa tasarısının Kongre'den geçmesi için baskı oluşturmak amacıyla Afrika gezisini ertelemeye hazır olduğunu söyledi.

Kenya'da 27 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Mvai Kibaki'nin yeniden seçilmesi üzerine rakibi Raila Odinga'nın bunu kabul etmediklerini açıklamasıyla başlayan olaylarda, 1000'den fazla kişi ölmüş, 300 bin kişi de yerlerinden olmuştu.

Rakip siyasi gruplar, Annan arabuluculuğundaki müzakerelerde dün bir ilerleme sağlamış ve yeni bir anayasanın yazılması konusunda anlaşmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious