ABD'den operasyonla ilgili spekülasyonlara yanıt geldi

ABD'den operasyonla ilgili spekülasyonlara yanıt geldi.12599
  • Giriş : 29.02.2008 / 23:46:00

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, sınır ötesi operasyonla ilgili merak edilen soruyu yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, Türkiye'nin, kuzey Irak'taki sınır ötesi operasyonunu, ABD'nın etkisinden dolayı değil, kendi askeri ve siyasi değerlendirmelerinin sonucu olarak sona erdirdiğini söyledi.

Sözcü Casey, günlük brifinginde Türkiye'nin harekatı sonuçlandırmasının, Başkan George W. Bush ve Savunma Bakanı Robert Gates'in açıklamaların ardından
geldiğinin hatırlatılması ve Washington'un genel yorumunun sorulması üzerine, "Türklerin, en başında bize ve Iraklılara dile getirdikleri operasyonun kapsam ve süre açısından sınırlı olacağı yönündeki sözlerini yerine getirmelerinden memnunuz. Türkler, (harekat süresince) zaten niyetlerinin hep bu olduğunu
belirtiyordu" dedi.

Casey, "Türkiye, bu kararı bildiğim kadarıyla kendi askeri ve siyasi
değerlendirmelerinin sonucu aldı, bizim herhangi bir eylemimize yanıt olarak değil" diye konuştu.

Terör örgütü PKK'nın, Türkiye ABD ve Irak için problem olarak kalmayı sürdürdüğünü ifade eden Casey, "Bunu çözümlemek ve PKK'nın hepimize yönelttiği tehdide son verebilmek için Türk ve Irak hükümetleriyle çalışmayı sürdürmek istiyoruz" dedi.

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin bu konuda önemli bir konumu olduğunu ve yetkililerin de Ankara ve Bağdat hükümetleri arasındaki temaslara katıldığını söyleyen Casey, bunun gelecekte de sürmesini beklediğini belirtti.

Sözcü, Türk ve Iraklı yetkililer arasındaki görüşmelerin sürmesini istediklerini de kaydederek, "Esas nokta, terör örgütü PKK'nın, ilgili herkese
tehdit oluşturuyor olması. PKK, Iraklılar, Türkler ve ABD için tehdit. Bunu çözümlemek için hepimizin birlikte çalışması gerekiyor, çünkü bu, hiçbirimizin tek başına çözebileceği bir mesele değil" diye konuştu.

Casey, istihbarat paylaşımının devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de, "Mevcut düzenlemeler halen sürüyor ve bunun değişmesi yönündeki herhangi bir plandan haberdar değilim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious