ABD'den operasyonlara destek geldi! Bir de ricaları var!

ABD'den operasyonlara destek geldi! Bir de ricaları var!.13112
  • Giriş : 23.12.2007 / 14:09:00
  • Güncelleme : 23.12.2007 / 14:16:13

ABD'den sitem: Ne yapılacağının kararını Türkler kendi verir. Bizi sadece bilgilendiriyorlar!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'den operasyonlara destek AMERİKA Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Büyükelçi James Jeffrey, Washington'un Türkiye'nin kendini savunma hakkını desteklediğini, kendilerinin Kuzey Irak'taki PKK'lı teröristlere karşı istihbarat sağladığını söyledi.

Amerika’nın Sesi Televizyonu'na konuşan Büyükelçi Jeffrey, PKK'nın Türkiye, Amerika ve Irak'a tehdit oluşturduğunu anlatırken, “PKK Türkiye'ye de, ABD'ye de tehdit oluşturuyor. PKK, terör örgütleri listemizde bulunuyor. PKK bölgedeki diğer ülkeleri de tehdit ediyor. Türkiye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz” dedi.

BİZE DE HABER VERİN!

Büyükelçi Jeffrey, ABD'nin Türkiye'ye bilgi vererek destek sağladığını ancak operasyon kararını Ankara'nın verdiğini vurgularken, “Türkiye'ye bilgi vererek destek oluyoruz. Ancak, ne yapılacağının kararını Türkler kendi verir. Bizi sadece bilgilendiriyorlar” diye devam etti. Büyükelçi Jeffrey, Türkiye’nin sınır ötesinde PKK hedeflerine operasyon düzenlemesinin çok eskiye dayandığını, Ankara'nın PKK konusundaki kaygılarını anlayışla karşıladıklarını vurgularken şöyle devam etti:

“PKK nedeniyle çok tehlikeli ve zor bir durumla karşı karşıya bulunuyorlar. Bu durumu anlayışla karşılıyoruz. Tek beklentimiz şu; bizim haberdar edilmemiz, Irak hükümetinin bilgilendirilmesi ve son olarak sivillere zarar gelmemesi...”

TÜRKİYE'YE DESTEK VERMELİYİZ

Öte yandan Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan Cumhuriyetçi Partili Connecticut Milletvekili Christopher Shays, Amerika'nın Türkiye’ye destek vermesi için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini söyledi.

Kısa süre önce Türkiye'ye giderek Güneydoğu’da temaslarda bulunan Christopher Shays, PKK'nın Türkiye’nin yanı sıra ABD ve Irak’ın düşmanı olduğunu bildirirken, “Sınırın ötesinden gelen bu tehdide karşı Türkiye'ye destek vermek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Bu güçlü ittifakımızı sürdürmeliyiz. Bunu yaptığımıza inanıyorum. Türkiye, Kuzey Irak’a düzenlediği operasyonla güçlü, aynı zamanda ölçülü bir adım attı. Geçtiğimiz günlerde Irak’ta konuşlanan PKK'ya karşı Türkiye’nin harekete geçmesi, haklı bir adımdı. Türkiye’nin böyle bir harekat yapması bekleniyordu. Türkiye, Irak hükümetinin önündeki zorlukları anlayışla karşıladı ve bu konuda sabır gösterdi. Türkiye güçlü, aynı zamanda ölçülü bir adım attı” diye devam etti.

Milletvekili Shays, Türkiye- ABD ilişkilerinin daha da geliştirilmesi çağrısında bulunurken de, “Türkiye ile güçlü dostluğumuzu takdir etmemiz ve bu ilişkiyi geliştirmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious