ABD'den PKK'ya: 'Askerleri bırakın'

ABD'den PKK'ya: 'Askerleri bırakın'.18870
  • Giriş : 02.11.2007 / 00:37:00
  • Güncelleme : 02.11.2007 / 00:40:17

ABD ordusunun üst düzey sorumlusu, PKK'yı uyardıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'taki çok uluslu kolordunun komutanı Odierno, Pentagon'da düzenlediği brifingde, terör örgütü sorununun hem Irak, hem de Türkiye için önemli olduğunu, sorunun çözümü için iki ülkeyle de birlikte çalıştıklarını belirtti. Korgeneral Odierno, "Biz terör örgütüne, Türk askerlerini serbest bırakması ve açıkladığı 'ateşkese' uyması konusunda güçlü şekilde telkinde bulunuyoruz" diye konuştu.

Durumdan kaygı duyduklarını belirten Korgeneral Odierno, "Kuzey Irak'taki durumu her gün Iraklı ortaklarımızla yoğun şekilde tartışıyoruz. EUCOM'un (ABD'nin Avrupa Komutanlığı) da, bu konuda ve istihbarat paylaşımında NATO müttefikimiz Türkiye ile yakın şekilde çalıştığını biliyoruz" dedi.

"Gerginliği azaltmaya çalıştıklarını" anlatan Odierno, bir spor terimine atıfta bulunarak, "Biz, Iraklı ortaklarımıza 'tam saha baskı' uyguluyoruz. EUCOM'un da, Türkiye ile çalışırken 'tam saha baskı' yaptığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Herhangi bir askeri adımın söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Odierno, "Gelecekte ne yapabileceğimize ilişkin hiçbir yorumda bulunmayacağım. Söyleyeceğim şey şu: Bu konu diplomatik olarak çözülmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious