ABD'den PKK'ya operasyon sinyali

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

ABD'li yetkili Bryza, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ziyareti öncesi PKK operasyonu konusunda ilk kez örgüte karşı sonuç alıcı adımdan söz etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza, Washington'un, terör örgütü PKK'ya karşı kısa sürede sonuç alacak adım atması gerektiğini, aksi takdirde Türkiye nezdinde güvenilirliğini kaybedeceğini söyledi. Bryza, Kerkük'te referandum için, "Bu yıl içinde yapılır mı? Kim bilir..." dedi. Bryza, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Washington ziyareti öncesinde Türk gazeteciler için düzenlediği brifingde, "Biz, terör örgütü PKK'ya karşı verdiğimiz sözü tutmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bunu sadece Türk liderleri ve Ordu değil Türk halkı talep ediyor. PKK'ya karşı bir şey yapmak zorundayız. Teröristlerin sığınaklarını yok etmek zorundayız ve bunu yapacağız. Kısa sürede somut sonuçlar alınmalı. Bunu yapamazsak güvenilirliğimizi koruyamayız" dedi.

PKK AFLA ÇÖZÜLMEZ

Matt Bryza, PKK sorununun af yoluyla çözüleceğini söyleyemeyeceğini belirterek "Türkiye'ye 'diğer yanağını da uzat' diyemeyiz. Terör suçu işleyenler cezasını çeker" diye konuştu. Bryza, "Neden Iraklı Kürtlere bu konuda baskı yapmıyorsunuz?" diye sorulması üzerine, "Bunu yapıyoruz, ancak onları (Iraklı Kürtleri), daha fazla işbirliği konusunda şimdiye kadar ikna edemedik. Onların bu konuda daha fazla şey yapması gerek ve onlara bu yönde bastıracağız" dedi. Bryza, Kerkük referandumunun bu yıl düzenlenmesinin planlandığının hatırlatılması ve görüşünün sorulması üzerine, "Bu yıl içinde yapılır mı? Kim bilir... şeklinde yanıt verdi. Matt Bryza, Kerkük sorununun son derece hassas ve zor olduğuna işaret ederek, "Bu sorunun uygun şekilde çözümlenmemesi durumunda bunun korkunç bir soruna dönüşebileceği yönünde Türkiye'nin kaygılarını paylaşıyoruz" dedi.

KURDiSTAN’I KURDURMAZLAR

sini bn Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, hiçbir gerçekçi Kürt liderinin bölgede 'bağımsız Kürdistan' kurmayı düşünmeyeceğini, zira Türkiye, İran ve Suriye'nin olası saldırı ve önlemlerinin böyle bir devletin yaşamasını imkânsızlaştırdığını söyledi. Talabani New Yorker dergisine demecinde, "Irak Kürdistanı'nın bağımsızlık ilan ettiğini, İran, Suriye, Türkiye ve Irak'ın da bununla savaşmadıklarını, ama sadece sınırlarını kapattıklarını düşünelim. Nasıl yaşayabiliriz ki? Petrolümüz var diyelim. Bu petrolü nasıl ihraç edebiliriz? Emin olabilirsin ki, Kürdistan bağımsızlık ilan ederse, İran, Türkiye ve Suriye saldıracaktır ve Irak da bunu kabul etmeyecektir. Bütün bu ülkelere direnemeyiz." Talabani, Kerkük'ün güvenliğine ilişkin olarak da, "İzin verseler, bütün Kerkük'ü ve çevresini bir haftada temizleriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious