ABD'den Rumlara petrol desteği

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

ABD’nin güney Lefkoşa Büyükelçisi Ronald Schilcher, Petrolle ilgili anlaşma yapmanın Güney Kıbrıs’ın egemenlik hakkı olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rum radyosunun haberine göre, Schilcher dün, Rum Meclis Başkanı AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz’de petrol arama-araştırma yönünde Lübnan ve Mısır’la yaptığı anlaşma ve Türkiye’nin buna tepkisine değindi.

Schilcher, "Amerikan hükümetinin tutumunun; herhangi bir anlaşma yapmanın, ’Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkı olduğu" şeklinde olduğunu söyledi.

Schilcher, "Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anlaşma yapma hakkından şüphe duyan ülkeler varsa hukuki ve barışçı prosedürleri takip etmelidirler" ifadesini kullandı.

Kıbrıs sorununa da değinen ABD Büyükelçi, "ABD, özlü müzakerelerin başlaması hedefiyle 8 Temmuz 2006 anlaşmasının (Gambari süreci) hemen hayata geçirilmesi gerektiği görüşündedir" dedi.

Hristofyas ise Schilcher’le görüşmesini "çok yararlı" diye niteledi ve diğer konuların yanında Kıbrıs sorunu, 8 Temmuz Anlaşması ve Doğrudan Ticaret Tüzüğü konularını ele aldıklarını kaydetti. Hristofyas, Amerikan büyükelçisine, "AKEL’in ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin yeniden yakınlaşma ve Kıbrıs sorununda ortak anlayış çabalarını" da anlattığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious