ABD'den Rumlara 'petrol' desteği

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Tom Casey, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Akdeniz’de petrol anlaşmaları yapmasına üstü kapalı olarak destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Casey, Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Amerikan Büyükelçisi’nin, “Rum Kesimi egemen bir ülkedir” diyerek petrol anlaşmaları yapmasına verdiği desteğin arkasında durdu.

Casey, günlük olağan basın bilgilendirme toplantısında konuyla ilgili sorulan bir soru üzerine, “Bütün egemen hükümetlerin, egemen hükümetlerin sahip olduğu haklara sahip olduğunu düşünüyorum. Hükümetlerarası anlaşmalar yapmak bu haklardan biri. Özel kuruluşlarla anlaşmalar yapmak bu haklardan biri” şeklinde yanıt verdi.

PAPADOPOULOS’UN SÖZLERİNE YORUM YOK

Casey, Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Papadopoulos’un, Lokmacı barikatının Rum tarafındaki duvarının kaldırıldığını hatırlatarak, geçişlerin açılması için Türk askerinin adadan çekilmesini şart koşması konusunda ise yorum yapmadı.

Casey, “Bu konuda gerçekten bir yorum yapmayacağım. Bunu geçmişte de konuştuk ve onların dışında söyleyeceğim bir şey yok. Kıbrıs sorununun barışçıl olarak, uzun süredir devam eden Amerikan politikalarına uygun olarak çözülmesini istiyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious