ABD'den Rusya’nın tanıma kararına kınama

ABD'den Rusya’nın tanıma kararına kınama.10821
  • Giriş : 27.08.2008 / 11:36:00

ABD Başkanı Bush, Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’yı tanıma kararını kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı George W. Bush, Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'yı tanıma kararını kınayarak, Rusya'nın “bu sorumsuz kararını gözden geçirmesi” uyarısında bulundu.

Başkan Bush, Texas'taki çiftliğinden yayınladığı açıklamada, “ABD, Rusya Devlet Başkanı'nın Gürcistan'ın Güney Osetya ve Abhazya bölgelerini bağımsız devletler gibi tanıma kararını kınamaktadır” dedi.

KOUCHNER

Öte yandan, AB Dönem Başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Güney Osetya'da Gürcülerin yaşadığı Akhalgori kentinde Rus birliklerini “bu gece etnik temizlik yapmaya hazırlanmakla” suçlayarak, “Bu kabul edilmez” dedi.

Rusya ile gerginlik ve Gürcistan konusunda yeni bir soğuk savaş endişeleriyle ilgili bir soruya, “Bir savaştan korkuyoruz ve istemiyoruz” yanıtı veren Kouchner, “Eğer bir soğuk savaşsa önemli değil, ama sıcak olursa istemiyoruz” diye sözlerini sürdürdü.

MEDVEDEV'DEN MEKTUP

Bu arada, İtalyan resmi haber ajansı Ansa, hükümet çevrelerine dayanarak, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in, Moskova'nın Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıma kararıyla ilgili aralarında ABD Başkanı George W. Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bulunduğu Batılı liderlere, birer açıklama mektubu gönderdiğini duyurdu. Mektubun içeriği hakkında bilgi verilmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*