ABD'den seks ve şiddet kurbanlarına özel vize

ABD'den seks ve şiddet kurbanlarına özel vize.8259
  • Giriş : 12.11.2007 / 17:09:00

ABD, uygulanmaya başlanan yeni bir vize sistemiyle ile seks ve şiddet kurbanı olan kişiler koruma altına alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni uygulanmaya başlanan "U" vizesinden, çeşitli şiddete maruz kalamış kişiler, cinsel tacize uğramış kişiler, aile içi cinsel taciz ve aile içi şiddete maruz kalmış kişiler yararlanabilecek. Yeni U vizesinden, ABD’de yaşayan Green Card sahibi olmayan kişiler ile kaçak göçmenler de yararlanabilecek.

Eğer kurbanlar, ABD’de şiddet içeren ve benzeri bir suça maruz kalmışlarsa, ABD’nin dışında da olsalar dahi yeni vize uygulamasından yararlanabilecekler. Bu kişiler, ABD’nin dışında yaşıyorlarlarsa, 6 ay süre içersinde, U vizesi için başvuruda bulunabilecekler. U vizesi alan kişiler, 3 yıl sonra Green Card’a başvurabilecekler.

Yetkililer, ABD’de, yasadışı yaşayan göçmenlerin artık hiç bir endişeleri olmaksızın, şiddete yönelik her türlü kanunsuzluğu, cinsel istismarları, aile içi şiddeti kendilerine bildirebileceğini belirterek, ifadelerinin alındıktan sonra kendilerine Green Card yolunu da açan U vizesinin sağlanacağını belirttiler.

Amerikan Göçmenlik Bürosu yetkilileri yeni uygulanmaya başlayan U vizesiyle, işlenen bazı suçların cezasız kalmayacağını vurgulayarak, U vizesi sayesinde birçok kurbana yardım ellerini uzatmış olacakların söylediler. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD Göçmenlik Bürosu sözcüsü Marilu Cabrera, geçtiğimiz ay yürürlüğe giren yeni yasa çerçevesinde, şiddet kurbanı olan kişilere sağlayacak U vizesinin bir çok tartışmanın ardından yürürlüğe girdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu vize türü ABD’de suç kurbanı olmuş kişiler için. Önemli olan bu tür suçların kurbanı olmuş kişilerin bizim güvenlik güçlerimizle işbirliği içerisine girmesi, bize sağlayacakları bilgiler ışığında devletin işlenen çeşitli suçları aydınatması ve işlenebilecek çeşitli suçları engelleyebilecek olmasıdır. Bu şekilde kurbanların içlerinde huzuru sağlayıp onlara yeni bir yaşam şansı vereceğiz" diye konuştu.

Yasalar çerçevesinde, yılda 10 bin kişiye U vizesi verilebieceğini belirten yetkililer, maksimum 4 yıl süreyle verilebilecek olan vizeye sahip olan kişlerin 3 yılın sonunda Green Card için başvurabileceklerini sözlerine eklediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious