ABD'den Suriye'de nükleer iddiası

ABD'den Suriye'de nükleer iddiası.19433
  • Giriş : 29.05.2009 / 08:37:00

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Kuzey Kore'nin nükleer teknolojiyi Suriye'ye transfer ettiğinden kuşkulandıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Kuzey Kore'de birliklerin hareketliliğine ilişkin bir bilgiye sahip olmadığını açıkladı.Gates, Asya'da bölgesel güvenlikle ilgili yıllık toplantıya katılmak için Singapur'a giden uçağın Guam'daki Amerikan hava üssündeki molası sırasında yaptığı açıklamada, ABD'nin Kuzey Kore'de birliklerin olağanın dışında bir hareketliliğini saptamadığını belirterek, Güney Kore'deki silahlı kuvvetler gücünü artırma niyetinde olmadıklarını kaydetti.

''Kriz'' sözünü kullanmayı kabul etmeyen Gates, ''Kuzey Kore'ye karşı askeri bir hareket içinde bulunmak gibi bir niyetimiz yok, tabii bunu gerektiren birşey yapmazlarsa'' dedi ve Kuzey Korelilerin askeri planda aşırı derecede kışkırtıcı bir eylemde bulunmalarına karşı gelebilecek olanaklara sahip oldukları uyarısında bulundu.

Amerikan yönetiminde kimsenin bir kriz olduğunu düşünmediğini de vurgulayan Gates, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin yanı sıra füze denemelerine de atıfta bulunarak, ''saldırgan sözlerin eşliğinde hem kışkırtıcı hem de saldırgan iki yeni eylem var'' diye konuştu.

Gates, nükleer silahların yayılmasından endişe ettiklerini ve Kuzey Kore'nin nükleer teknolojiyi Suriye'ye transfer ettiğinden kuşkulandıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*