ABD'den Suriye'ye Lübnan uyarısı

ABD'den Suriye'ye Lübnan uyarısı.11954
  • Giriş : 06.10.2008 / 22:17:00

ABD, Suriye'nin kuzey sınırına askeri yığınak yapmasından duyduğu endişeyi dile getirerek, Suriye'yi Şam'daki patlamayı bahane etmekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD, Suriye'nin kuzey sınırına askeri yığınak yapmasından duyduğu endişeyi dile getirerek, başkenti Şam'da geçen ayın sonlarında düzenlenen bombalı saldırıyı, Lübnan'a birliklerini yeniden konuşlandırmak için bahane olarak kullanmaması gerektiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin ve diğer ülkelerin, Şam yönetiminin Lübnan'a herhangi bir müdahalesinin kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettiklerini söyledi.

Wood, Suriye'nin, Lübnan'ın Trablus kenti ve Şam'da bir süre önce düzenlenen terör saldırılarını, Lübnan'a asker yollamak ya da bu ülkenin içişlerine karışmak için bahane olarak kullanmaması gerektiğini kaydetti.

Suriye, Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'ye 2005 yılında düzenlenen suikastın ardından artan uluslararası baskıların sonunda, Lübnan'daki 29 yıllık askeri varlığına son vermişti.

Suriye, geçen ayın sonunda Lübnan sınırına yüzlerce asker yığmıştı. Suriyeli yetkililer, amaçlarının kaçakçılıkla mücadele olduğunu belirtmişlerdi.

Şam'da geçen ayın sonlarında bombalı araçla düzenlenen saldırıda, 17 kişi ölmüş, 14 kişi de yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*