ABD'den sürpriz ziyaret

ABD'den sürpriz ziyaret.14531
  • Giriş : 14.02.2008 / 09:13:00

ABD ordusundan Ankara'ya 'sürpriz' bir ziyaret yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral James Cartwright, Ankara'ya 'sürpriz' bir ziyaret gerçekleştirdi

Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı gerçekleştirdiği askeri operasyonlara istihbarat desteği sağlayan ABD'nin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral James Cartwright, Ankara'ya 'sürpriz' bir ziyaret gerçekleştirdi. Cartwright'ın, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Saygun'un ile ay başında ABD'de yaptığı görüşmenin hemen ardından Ankara'ya gelmesi, PKK'ya 'büyük operasyon hazırlığı' olarak değerlendirildi.

Orgeneral Cartwright, Türkiye ile Amerika arasında 5 Kasım'da PKK'ya karşı 'anlık istihbarat mekanizması'nın kurulmasının ardından ilk kez 20 Kasım'da Ankara'ya gelmişti. Orgeneral Ergin Saygun da, şubat başında Washington'da yapılan Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Savunma Grubu'nun toplantılarına katılmıştı.

Sürpriz ziyaret

Amerika, Saygun'un ziyaretinin hemen ardından Orgeneral Cartwright'ı Ankara'ya gönderdi. Ankara'da 24 saatten az kalan Cartwright'ın, Genelkurmay Başkanlığı'nda PKK'yla ortak mücadelenin 'tüm teknik ayrıntıları'nı masaya yatırdığı ve yeni operasyonlar için 'ortak planlar' yaptığı belirtildi.

Ziyaretinin kendileri için de 'sürpriz' olduğunu belirten ABD Büyükelçiliği yetkilileri, "Tek bildiğimiz, ABD'ninTürkiye'nin PKK operasyonlarına desteğini yoğunlaştırmak istemesi" dedi.

Türk diplomatik kaynakları ise "Tarafların yeni ve büyük operasyonlara hazırlık yapmaları normal" diye konuştu.

PKK'ya karşı operasyonun tam anlamıyla başarılı olması için alan hâkimiyeti ile sonuçlanacak geniş çaplı bir kara operasyonunun hazırlıklarının yapıldığı kulislerde konuşuluyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious