ABD'den takvim mesajı: Harekât 2 haftada bitmeli

ABD'den takvim mesajı: Harekât 2 haftada bitmeli  .11456
  • Giriş : 28.02.2008 / 08:31:00

ABD Savunma Bakanı Gates, dün Ankara'ya gelmeden önce Hindistan'da sınır ötesi kara harekâtını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, dün Ankara'ya gelmeden önce Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de sınır ötesi kara harekâtını değerlendirdi. "Türklerin bu operasyonu mümkün olduğunca kısa sürede yapması ve sonra ayrılması çok önemli." diyen Gates, Irak'ın egemenliğine önem verilmesini istedi.

Gates, operasyonun süratle bitirilmesinden kastını ise "aylar" değil, "bir ya da iki hafta" olarak açıkladı.

Amerikalı bakan, Türk yetkililere operasyonun bir an önce bitirilmesi mesajının yanı sıra sorunların çözümü için ekonomik ve siyasi girişimlere yönelinmesi çağrısında bulunacağını bildirdi.

Endonezya, Avustralya ve Hindistan ziyaretinin ardından geldiği Ankara'da bugün Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'la görüşeceği ifade edilen Robert Gates'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarafından da kabul edilmesi öngörülüyor. Gates'in temaslarının ana konusunu Türk ordusunun Irak'ın kuzeyinde devam eden kara harekâtı oluşturacak. Gates, Avustralya ziyareti sırasında Irak ve Afganistan deneyimlerine işaret ederek terör probleminin sadece güvenlikle alakalı değil, ekonomik ve politik yanları olduğu vurgusunu yapmıştı. Robert Gates'in, Türkiye'deki temasları sırasında Afganistan'a asker takviyesi konusunu da dile getirmesi bekleniyor. ABD, Afganistan'da sürdürülen mücadelenin başarısı için NATO üyesi ülkelerin oraya daha fazla asker katkısında bulunmasını istiyor. Türkiye'nin Afganistan'da askerleri var; ancak Türk askerleri muharip gücü olarak görev yapmıyor. Gates'in ziyareti sırasında Türkiye'den bu konuda katkı yapmasını istemesi bekleniyor. Türkiye ve ABD arasında PKK konusunda yaklaşık son bir aydan beri 4. üst düzey temas gerçekleşiyor. ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright ve Adalet Bakanı Michael Mukasey, bu ay Ankara'yı ziyaret etmişti. Dış Haberler Servisi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious