ABD'den Türkiye'ye 100 adet torpido

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na 100 adet modern MK-54 tipi torpido satılması için Kongre'ye bildirimde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Açıklama, Pentagon'un silah satışlarından sorumlu birimi Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi'nin (DSCA) internet sitesinde yayınlandı ve satışın tutarının 105 milyon doları bulabileceği belirtildi.

Pentagon'un, Kongre'ye geçen perşembe bildirimde bulunduğu kaydedildi.

Bildirimden sonraki iki hafta içinde Kongre'den itiraz gelmemesi durumunda, satış otomatikman onaylanacak.

Pentagon, bu gibi silah satışlarında bildirimden önce Kongre'ye zaten danıştığı için, sürecin herhangi bir şekilde engellenmesi beklenmiyor.

MK-54 tipi modern torpidoların, Türk Deniz Kuvvetleri'nın envanterinde bulunan Perry tipi fırkateynler ve S-70B Deniz Şahini helikopterlerince kullanılması öngörülüyor.

DSCA açıklamasında, Avrupa ve doğu Akdeniz'de siyasi ve ekonomik bir güç olarak tanımlanan Türkiye'nin, bölgede barış ve istikrar sağlanmasında ABD'nin ortağı olduğuna işaret etti.

Açıklamada, Türk Deniz Kuvvetleri'nin modern silahlar konusunda deneyimli olduğuna dikkat çekildi ve torpido satışının Kıbrıs'ta çözüm çabalarını olumsuz etkilemeyeceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious