ABD'den Türkiye'ye 30 yeni F-16

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye'ye 30 adet yeni "F-16 Block 50" tipi savaş uçağı satılması için Kongreye bildirimde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pentagon'un ilgili birimi olan Savunma Güvenlik İşbirliği Dairesi (DSCA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, uçaklarla birlikte önerilen bütün ilgili sistemleri almaya karar vermesi durumunda, satışın bedelinin yaklaşık 2,9 milyar dolar tutacağı belirtildi.

Lockheed Martin şirketince üretilen F-16'lar, halen dünyanın en modern savaş uçakları arasında sayılıyor.
Pentagon'un bildirimine Kongreden iki hafta içinde itiraz gelmezse, satış kesinleşecek. Uzmanlar ve yetkililer, herhangi bir itirazın beklenmediğine işaret ediyor.

DSCA'in açıklamasında, Türkiye'ye yeni F-16 satışının, bölgedeki askeri dengeyi ve ABD'nin Kıbrıs sorununa müzakerelerle çözüm bulunmasını teşvik çabalarını olumsuz etkilemeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, "Bu satış, Türkiye'nin askeri kabiliyetlerinin ilerletilmesi yoluyla ABD'nin dış politikasına ve ulusal güvenlik hedeflerine katkıda bulunacak. Satış, Türk Hava Kuvvetlerinin Türkiye'yi savunma yeteneğini geliştirecek ve teröre karşı küresel savaşa ve NATO operasyonlarına katkı sağlayacak" denildi.

30 adet "F-16 Block 50" tipi savaş uçağıyla birlikte 42 adet General Electric uçak motoru, dost-düşman ayırt etme sistemleri, AN/APG-68(V)9 radarları, yer istasyonları, AN/ALQ-178 elektronik savunma sistemleri ve diğer ilgili savunma sistemlerinin de Türk Hava Kuvvetlerine verilmesi öngörülüyor.

Uçağın ana üreticisi Lockheed Martin'in yanı sıra BAE Advanced Systems, L3 Communications, McDonnell Douglas, Northrop Grumman, General Electric ve Raytheon şirketleri, sistemleri imal edecek firmalar arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious