ABD'den Türkiye'ye Irak teklifi geldi!

ABD'den Türkiye'ye Irak teklifi geldi!.18274
  • Giriş : 17.03.2009 / 21:09:00

Ali Babacan, ABD'nin, 'Irak'tan askerlerini çekerken Türkiye'ye genel anlamda ihtiyaç duyabileceğini' Ankara'ya bildirdiğini açıkladı. Peki Türkiye'den neler geçecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Babacan, ABD'nin, "Irak'tan askerlerini çekerken Türkiye'ye genel anlamda ihtiyaç duyabileceğini" aylar önce Ankara'ya bildirdiğini açıkladı...

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD'nin Irak'tan askerlerini çekerken Türkiye güzergahını kullanıp kullanmayacağı sorusunu yanıtlarken, Amerikalılar'ın öncelikle, hangi güzergahtan, ne kadar asker, mühimmat, silah, araç-gereç geçireceklerine dair planlarını yapmaları gerektiğini belirtti.

Çerçeveyi çizdiler

Amerikalılar'ın bunu henüz yapmadığını ifade eden Babacan, "Ancak bize aylar önce genel anlamda böyle bir ihtiyaçları olabileceğinden bahsettiler. 'Daha somut planlar oluştuktan sonra size bunu da veririz ama Türkiye üzerinden böyle bir şeye ihtiyaç olabilecek gibi görünüyor' diye bize çok genel bir çerçevesini söylediler" dedi. Babacan, şöyle devam etti:

Ne geçecek önemli

"Burada ne önemli? Öncelikle eğer kendi yapacakları planlama çerçevesinde Türkiye güzergahını kullanmaları gerekirse, ki bir miktar gerekecek gibi görünüyor, ne geçecektir? Silah mı? mühimmat mı? Patlayıcı mı? Tank mı? Zırhlı araç mı? Bunun nevini önce konuşmamız lazım. Sonra miktarı ne olacak? Ne kadarlık zaman dilimi içinde geçecek? Rotası ne olacak? Türkiye'den geçiyor ama nereye?"

Iraklılar destekliyor

Babacan, ABD'nin tüm bunlarla ilgili kendi planlarını yaptığında Ankara'yı bildireceğini ve ardından Türkiye olarak bir iç değerlendirme yapılacağını, eğer varsa sakıncalı bulunan noktaların Amerikalılar'a aktarılacağını kaydetti. Babacan, bu konunun 2003'teki tezkere dönemine benzemediğini de vurgulayarak, ABD askeri varlığının Irak'tan çekilmesine Irak halkının büyük destek verdiğini belirtti.

TRT 6'YI BAŞKA DİLLERE DE AÇMALI

TRT 6'ya dair bir soruyu yanıtlayan Babacan, TRT 6'nın olumlu bir adım olduğunu, bunu sadece Kürtçe yayınla sınırlı düşünmemek ve başka dillere de mutlaka açmak gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*