ABD'den Türkiye'ye 'konsensüs çağrısı'

ABD'den Türkiye'ye 'konsensüs çağrısı'.8973
  • Giriş : 04.02.2008 / 13:06:00

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye "reformlarda konsensüs" çağrısı geldi. Avrupa Komisyonu Temsilcisi Büyükelçi Marc Pierini, reformlar konusunda halen "Hükümet, Parlamento ve sivil toplum arasında yoğun bir diyalog"un sürdüğünü belirterek "Tüm toplumun refor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Marc Pierini, İstanbul'da düzenlenen 1. Türkiye-Avrupa Demokrasi Forumu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin halen çok hızlı bir evrimden geçtiğini belirterek bu çerçevede hızlı ekonomik büyümeye, büyük ekonomik ve siyasi reformlara, demokratik sisteminin güçlendirilmesine ve topumun geleceğine ilişkin "çok canlı" iç tartışmalara dikkat çekti.

Halen devam eden büyük reformların Türkiye tarafından Türkiye için başlatıldığının altını çizen Pierini şöyle devam etti:

"Hükümet, Parlamento ve sivil toplum bu reformlar konusunda yoğun bir diyalog sürdürüyor. Toplumun bu reformları sahiplenebilmesi için bir konsensüse varmalılar."

Pierini, demokratik ve insan hakları reformlarının tüm vatandaşların çok güçlü bir isteği olduğunu gözlediğini belirterek bu alandaki beklentilerin, sadece AB kriterlerini yerine getirme isteğinden kaynaklanmadığını, toplumun tüm kısımlarında bu yöndeki köklü bir arzusu olduğunu söyledi.

İnsan haklarına ve demokratik ilkelere saygının sağlanmasının "çok büyük bir görev" olduğunu vurgulayan Pierini, şöyle devam etti:

"Bazen sadece en sembolik konular, kamuoyunun ve medyanın ilgisini çekiyor ancak hepimiz biliyoruz ki zorluklar çok fazla ve çok büyük."

Marc Pierini, bu çerçevede ifade özgürlüğünün, 301. madde reformu ile sınırlı olarak göründüğünü halbuki bunun çok daha geniş değişikliklerin gerektiğini de vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious