ABD'den Türkiye'ye mesaj!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, "Irak'ın tüm komşularını bu ülkenin egemenliğine saygı göstermeye çağırıyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Washington'da gazetecilere açıklama yapan McCormack, Türkiye'nin terör örgütü PKK üyelerini Irak toprakları içerisinde takip etmesiyle ilgili bir soru üzerine "Bu konuda Türk hükümetiyle sürekli temas halindeyiz. Irak'ın tüm komşularını bu ülkenin egemenliğine saygı göstermeye ve sınırlarla ilgili ya da diğer konuları Irak hükümetiyle karşılıklı anlayış ve şeffaflık içerisinde çözmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.

"PKK bir terör örgütüdür ve çok çok sayıda masum sivilin ölümünden sorumludur" diyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, sıcak takibin Türk hükümeti için çok hassas bir konu olduğunu vurguladı.

McCormack, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın geçen ayki Türkiye ziyareti sırasında Türk hükümeti yetkilileriyle bu konuyu ele aldığını ifade etti.

Sean McCormack, Irak hükümetinin kurulmasından sonra; ABD, Türkiye ve Irak taraflarının terörist unsurlarla mücadele konusunda üçlü görüşmeler yapacağı konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious