ABD'den Türkmenistan'a markaj

ABD'den Türkmenistan'a markaj.20874
  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat'ın cenaze törenine katılan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Boucher, Washington'un Aşkabat ile ilişkilerinde yeni bir dönem başlatmak istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Boucher, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''ABD'den, Türkmenistan halkına baş sağlığı dileğimizi iletmek ve ilişkilerimizde yeni bir başlangıç yapma umudunu dile getirmek için geldim'' diye konuştu. Türkmenistan'ın, Türkmenbaşı'nın vefatının ardından bir belirsizlik sürecinden geçtiğini ifade eden Boucher, ''bu zamanda yeni bir başlangıca açık olduklarını iletmenin önemli olduğu'' görüşünü dile getirdi.

Boucher, Aşkabat'ta bugün Devlet Başkan Vekili Gurbanguli Berdimuhammetov ile görüştüğünü de kaydetti ve Türkmenistan'daki geçici yönetimin ABD'nin ilişkilerde yeni bir dönem başlatma önerisine nasıl yanıt vereceğini tahmin etmek için zamanın henüz erken olduğunu ifade etti.

Türkmenbaşı'nın 21 yıllık iktidarı döneminde diktatör olduğu ve insan hakları ihlallerinde bulunduğu eleştirisi getiren ABD, bu gaz zengini ülkede nüfuz etme çabalarında Rusya ile karşı karşıya geliyor.

Cenaze töreninde Rusya'yı temsil eden Başbakan Mihail Fradkov'un Türkmen yetkililerle görüşme yapıp yapmadığı hakkında bilgi verilmedi. İran ve Afganistan ile sınırı olan Türkmenistan, gazının büyük bölümünü Rus Gazprom şirketi aracılığıyla satıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious