ABD'den üç mesaj

ABD'den  üç mesaj.6334
  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Welch, asker gönderme veya göndermeme kararının Türkiye'ye ait olduğunu belirtirken Türk ordusunun yeteneklerini övdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Welch, asker göndermek için ikinci bir BM kararını bekleyen Ankara'nın görüşünün aksine, mevcut kararın uluslararası güçlere “gerekli hukuki yetki”yi verdiğini kaydetti.

David Welch, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'yle ilgili bir soru üzerine, Lübnan'daki mevcut UNIFIL güçlerine eklenecek unsurların BM tarafından 'hızlıca' oluşturulması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye dahil, güvenilir ülkelerin buna katılmayı düşünebileceğine inanıyoruz. Bu, her ülkenin kendi ulusal çıkarları ve dış politika stratejisi temelinde vereceği bir karardır. Bu konularda Türkiye ile iyi bir tecrübemiz olmuştur ve Türk ordusunun kabiliyetine büyük güvenimiz vardır.” Welch, Ankara'nın BM'den ikinci bir karar çıkmasını bekleme düşüncesine karşı mevcut kararın 'yeni ve güçlendirilmiş' bir UNIFIL'e yetki verdiğini savundu. Amerikalı yetkili, “Eğer BM faaliyeti için yeni bir yetki gerekirse, ikinci bir karar orada bir mümkünat olarak duruyor. Fakat halihazırda yeni gücü oluşturmak için gerekli olanları yapmaya yeterli hukuki yetki var” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious