AB'de 2'nci Türk bakan

AB'de 2'nci Türk bakan.9349
  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Hollanda Göçmen Bakanı olan Nebahat Albayrak, İsveç Eğitim Bakanı İbrahim Baylan'dan sonra AB'deki ikinci Türk kökenli bakan oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda'da koalisyon ortaklarından İşçi Partisi yeni kabineyi belirledi. Meclis Başkanı olması beklenen Nebahat Albayrak, Göçmen Bakanı atandı. Bu sayede AB ülkelerinde ikinci Türk bakan göreve geldi... Daha önceki röportajlarında simgesel yetkilere sahip meclis başkanlığı yerine aktif siyasetin içinde olacağı bakanlığı tercih ettiğini söyleyen Albayrak'ın bu arzusuna parti olumlu karşılık verdi.

Yeni politika olacak

Albayrak, yabancılara karşı sert politikalarıyla nam salan, sokakta Hollandaca konuşulması ve dil kursu zorunluluğu getirme projeleriyle tepki çeken "Demir Rita" lakaplı Rita Verdonk'tan görevi devralacak. SABAH'a konuşan Albayrak şunları söyledi: "Gönlümün yattığı yerde olmak istedim. Son 4 yıldır siyasetin sembolik bir noktasına gelen bir bakanlığa gelmek çok iyi oldu. Tam istediğim bakanlık koltuğuna oturacağım. Rita Verdonk'un yerine geçmem çok iyi oldu. 4 yıl boyunca göç ve göçmen politikasını gözden geçirerek yeni bir temele oturtmaya çalışacağım. Yeni uyum politikası, çalışma izni, yeşil kart uygulaması başlatmayı hedefliyorum..." Bakan atanmasının diğer ülkelerde de örnek olmasını, engellerin kalkmasını ve Türk siyasetçilerin önünü açmasını dilediğini de sözlerine ekledi. İsveç'te bir önceki hükümet, Eğitim Bakanı olarak Mardin doğumlu İbrahim Baylan'ı atamış, Baylan AB ülkelerindeki ilk Türk bakan olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious