AB'de banka hesaplarının gizliliği krizi

AB'de banka hesaplarının gizliliği krizi.8938
  • Giriş : 14.03.2008 / 13:58:00

Avusturya, Avrupa Birliğinin (AB), vergi kaçakçılığı ve yasa dışı para transferlerini önleyebilmek için, "banka hesaplarının gizlilik kuralının kaldırılması" yolunda aldığı kararı uygulamayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer, ülkesinin bugüne kadar "uluslararası finans merkezi olarak kendisini kabul ettirdiğini" belirterek, "çok yararlı bir yöntem olan banka hesaplarının gizliliği kuralını uygulamayı sürdüreceklerini" söyledi.

AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinin ardından Avusturya basınına açıklamalarda bulunan Başbakan Gusenbauer, "Avusturya halkının ve paralarını Avusturya bankalarında tutan yabancı sermaye sahiplerinin büyük ilgi duydukları banka hesaplarının gizliliği kuralından vazgeçmeyeceklerini" ifade ederek, "AB komisyonunun tüm baskılarına rağmen biz Avusturya olarak hesap gizliliği kuralını savunuyoruz" dedi.

Gusenbauer, AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinde kendilerine Lüksemburg ve Belçika'nın da destek verdiğini ve "banka hesaplarının gizliliği kuralını savunduğunu" bildirdi.

Gusenbauer, bir soru üzerine, hesap gizliliği kuralını uygulamayı sürdüreceklerini ancak, vergi kaçakçılığı veya yasa dışı para hareketleri konusunda uluslararası düzeyde işbirliği yapmaya da hazır olduklarını kaydetti.

AB komisyonu, Avusturya, Lüksemburg ve Belçika'nın itirazı üzerine, bu üç ülkenin, "banka hesap gizliliği kuralını bir süre daha uygulamalarını" ancak, yabancıların hesapları için tahakkuk eden faizi vergilendirerek bu verginin dörtte birini de yabancı hesap sahibinin yurttaşı olduğu AB ülkesinin maliye idaresine transfer etmesini kararlaştırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious