AB'de boş yer yok!

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

International Herald Tribune gazetesi, Avrupa Birliği'nin yakın gelecekte başka adaylar için kapılarını kapattığı değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

William Pfaff tarafından kaleme alınan makalede, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Avrupa'nın dolduğunu söylediği kaydedildi. Avrupa'nın "boş oda yok" tabelası astığını kaydedilen haberde, Avrupa'nın gerek politik gerekse psikolojik olarak dolduğu ifade edildi.

Makalede, bu durumun aslında bir süredir göz önünde olduğu ancak bazı komisyonlar ve ulusal hükümetlerin bunu görmezden geldiği belirtildi.

Makalede, Avrupa'nın bir barış, işbirliği, insaniyet ve demokratik değerlere sahip olduğu ve bu değerlerin Türkiye'de Boğaziçi'nden Baltık ülkelerine, Ukrayna ve belki daha da ilerisi Rusya, İsrail ve hatta Akdeniz kıyısındaki bazı Müslüman ülkelere kadar siyasi ve coğrafi Avrupa'nın geneline yayılması fikrinin bulunduğu kaydedildi.

Daha önce AB adaylığının, ülkelerin karakterlerini, tutumlarını, mentalitelerini, ekonomilerini ve yönetimlerini değiştirebileceği görüşünün olduğu belirtilen makalede, ancak AB içindeki bu iyimserlik ve güvenin, 11 Eylül sonrasında, teröre karşı savaş histerisi ile değiştiği ifade edildi.

Makalede, AB'nin şimdi kapılarını kapatma sebebinin kültürel ve bir derece de siyasi olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious