AB'de 'cep' ucuzluyor

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Parlamentosu, üye ülkeler arasında cep telefonu konuşmalarındaki dolaşım ücretlerinin azaltılması konusunda ilke anlaşmasına vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri
Yeni ücretlerin Temmuz ortasından itibaren geçerli olması bekleniyor

Halihazırda bu konuşmaların dakikası bir Euro'ya kadar ulaşıyor. Varılan anlaşma uyarınca bir dakikalık arama ücreti 0.49 Euro'ya düşecek. Gelen aramaların dakikası ise 0.24 Euro olacak.

2008'de bu ücretler bir miktar düşecek. 2009'da ücretler daha da aşağıya çekilecek.

Avrupa Parlamentosu ve üye ülke telekomünikasyon bakanlıklarının bu anlaşmayı resmileştirmesi halinde yeni ücretler yaz ortasından itibaren yürürlüğe girecek.

Bu konuda Avrupa Parlamentosu'nda gelecek Çarşamba oylama yapılması bekleniyor.

Üye ülkelerin bakanları da paketi 7 Haziran'da görüşecek.

Avrupa Komisyonu 2004 yılında cep telefonu şirketlerinin abonelerden dolaşım için fazla para aldığı uyarısında bulunmuş, geçen yıl da ücretlere tavan getiren bir plan sunmuştu.

Avrupa Birliği üyeleri arasındaki dolaşım ücretleri bir Euro civarında olmasına rağmen, sıra dışı örneklere de rastlanıyor.

Örneğin, Letonya'da bulunan bir Maltalı abonenin, ülkesiyle yaptığı dört dakikalık görüşme 11.21 Euro'ya mal oluyor.

Avrupa Birliği dönem başkanı Almanya, görüşmeler sırasında dolaşım ücretlerinde aramalar için 0.60 Euro, gelen aramalar için de 0.30 ücret alınmasını önerdi.

Avrupa Parlamentosu ise bu ücretlerin 0.40 ve 0.15 Euro olmasını istemişti.

Telefon şirketleri ise dolaşım ücretlerinin çok aşağıya çekilmesi halinde abonelerin ülke içi konuşmalarında daha yüksek faturalarla karşılaşabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

Varılan anlaşma uyarınca tavan uygulaması üç yıl sonra kalkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious