AB'de kokorec yasak değil

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) söylenenin aksine şırdan ve kokoreç türü sakatatların tüketimi konusunda bir yasaklama getirmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin tam üyeliği ile birlikte tarımdan sanayiye, ulaşımdan sosyal politikalara kadar hayatın her alanında temel düzenlemeler getiren AB'nin gıda üretimindeki temel kriteri sağlık, hijyen ve güvenlik standartları ile ilgili. Öngörülen kurallara uyum sağlandığı takdirde bu besinlere herhangi bir sınırlama getirilmiyor.

Adana Ticaret Odasy Avrupa Bilgi Merkezi (ABM) Koordinatörü Alpar Baykozi, Türkiye'de AB üyeliği ile birlikte günlük yaşamı ilgilendiren tüm detayların topluluk tarafından belirleneceği, bazı geleneksel ürünlerin yasaklanacağına dair bir takım yanlış inanışların bulunduğuna dikkat çekti.

Halk arasında "AB'ye üye olunca kokoreç yiyemeyeceğiz"den "10 santimi aşan salatalık üretemeyeceğiz"e kadar bazı hatalı algılamaların bulunduğunu belirten Baykozi, "Oysa toplumsal yaşamı etkileyen düzenlemelerde esas olan, sağlık, hijyen ve güvenlik standartlarına uyum sağlanmasıdır. Türkiye'nin gündemkini uzun bir süre gereksiz bir biçimde işgal eden kokoreç ve benzeri besinlerin yasaklanması da bu kapsamdadır." dedi.

İyi temizlenip pişirilen Adana şırdanı ve kokorecin istenen kriterler çerçevesinde satılmasında her hangi bir sorun bulunmadığını vurgulayan Alpar Baykozi, AB'ne üye bir çok ülkede de 'kaz ciğeri' gibi sakatat türü gıdaların tüketildiğini ifade etti.

Baykozi, kokorecin Yunanistan'da da yenildiğini hatırlattı. Önemli olan bunun nasıl ve ne şartlarda üretildiği olduğunu dile getiren Baykozi, "İnsan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olması gerekir. AB hijyen standartlarındaki her besin satılabilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious