AB'de 'Sarkozy' rahatsızlığı

AB'de 'Sarkozy' rahatsızlığı  .11376
  • Giriş : 24.02.2008 / 15:25:00

İsveç ve Fransa Başbakanları Reinfeldt ve Fillon ile AP Başkanı Poettering ve siyasi grup başkanlarının bulunduğu bir toplantıda Sarkozy tartışmasının yaşandığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Reinfeldt, 'Bazılarının, AB adayları hakkında kamuoyu önünde çok farklı tutumlar benimsemesini kabul edemeyiz' derken AP Sosyalist Grup Başkanı Schulz 'Farklı başbakanların aday ülkelere farklı mesajlar göndermeleri devam edemez' şeklinde konuştu. Temmuz başında AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olumsuz tavrı, AB'de artan bir tepki ve tartışma yaratıyor.
ABHaber'e göre, dönem başkanlığını 2009'un ikinci yarısında devralacak İsveç Başbakanı Frederic Reinfeldt'in, geçen hafta Avrupa Parlamentosu Genel Kurul'da yaptığı konuşmanın ardından Reinfeldt, AP Başkanı Hans Gert Poettering ve siyasi grup başkanları ile Fransa Başbakanı Francois Fillon'un da katılımıyla bir toplantı yapıldı.

Fransa ve İsveç'in dönem başkanlıklarının öncelikleri arasında iklim değişikliği ve göçe ilişkin konuların bulunacağı belirtildiği toplantıda AB genişlemesi konusunda fikir anlaşmazlığı yaşandı.

İsveç Başbakanı Reinfeldt, toplantıda söz alarak genişlemenin İsveç halkı tarafından desteklendiğini ve bu sürecin bazı 'eleştirel sesler' tarafından bozulmaması gerektiğini vurgularken şunları söyledi:

'Devamlı bir genişleme olmaksızın kendi kıtamızda istikrarsızlık riski söz konusu olacak. Genişleme Avrupa işbirliğinin üzerine kurulu olduğu değerleri yaymanın en önemli stratejik aracıdır. Avrupa'da bir duvarı yıktık. Türkiye veya diğer Avrupa ülkelerine karşı yeni bir duvar inşa etmeye başlamamalıyız. Bazılarının, farklı ülkelerin AB adayları hakkında kamuoyu önünde çok farklı tutumlar benimsemesini kabul edemeyiz.'

AP Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz ise , 'Türkiye konusunda Sarkozy ile konuşmalısınız. Farklı başbakanların aday ülkelere farklı mesajlar göndermeleri devam edemez' dedi.

Öte yandan ABHaber'e toplantısının arka planıyla ilgili bilgi veren AP kaynakları Sarkozy'nin Türkiye politikasının birlik içinde ters tepmeye başladığını Fransa Cumhurbaşkanının daha ileri gitmesi durumunda birlik içinde çok farklı tepkilerin ortaya çıkmasına yol açacağını belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious