AB'de sütten çıkma ak kaşık değil!

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin AB üyeliği yolunda her fırsatta kadın hakları ihlallerini masaya getiren Avrupa'nın merkezi Belçika'da her yıl yetmiş kadar kadının aile içi şiddet neticesinde hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası insan hakları organizasyonu Amnesty International'in yayınladığı rapora göre Avrupa'da her üç kadından biri kötü muamele ile karşı karşıya iken, Belçika'da düzenli olarak aile içi şiddete maruz kalan kadın oranı her beş kadında bir.

Rapora dayanarak konuşan Kadın Hakları Komitesi (VOK) yetkilileri, ülkede her geçen yıl artış gösteren kadına yönelik fiziksel şiddet ve cinsel taciz konusunda devletin daha ciddi önlemler almasını istedi. Kadınlara Karşı Şiddetle Mücadele Günü kapsamında konuşan VOK yetkilisi Sofie De Graeve, aile içi şiddetin önüne geçmek ve şiddete maruz kalan kadınların farklı yöntemlerle korunması gerektiğini savundu.

Şiddete maruz kalan kadınlar için açılan bakımevlerin dolu olmasından ve 'kurban'ların yaşam şartlarını değiştirmek zorunda kalmarıyla bir anlamda cezalandırıldıklarını düşünen komitenin devletten isteği, kadını döven erkeğin evden çıkartılması. Eşine şiddet uygulayan erkeğin polis zoruyla dahi olsa 'kapı dışarı' edilmesini talep eden kadın hakları yöneticileri fiziki şiddete maruz kalanlar kadınların tahminlerin üzerinde olduğu ifade edildi. Bakımevine yerleşmek zorunda kalmamak için bir çok kadının karşılaştıkları kötü muameleyi polise bildirmediğini ve 'sineye çektiği' belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious