AB'deki PKK operasyonları tartışılıyor

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Fransa ve Belçika gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde PKK yanlılarını hedef alan, adeta eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlar tartışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PKK yanlılarının finansman kaynaklarına ve para aklama faaliyetlerine odaklandığı belirtilen AB ülkelerindeki polis baskınlarında, Türkiye’nin AB ülkelerine “teröre karşı işbirliğiö çağrılarının ve Bush yönetiminin Ankara’ya verdiği “PKK ile mücadeleö sözünün rol oynayıp oynamadığı merak ediliyor.

Ocak sonunda, Adalet Bakanlığı’nın işbirliği ile Fransa, İngiltere ve Hollanda’dan terörle mücadelede görevli üst düzey savcıların da katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyen ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow da, Avrupa’daki operasyonları çok olumlu karşıladıklarını söyledi.

Söz konusu ülkelerdeki güvenlik güçlerini harekete geçiren spesifik nedenler konusunda bir şey söyleyemeyeceğini belirten Schalow şöyle devam etti:

“Ancak genelde PKK şebekelerine karşı daha agresif olmayı cesaretlendirmek amacıyla Avrupa ülkeleri ile yakın bir çalışma içerisindeyiz. Bu tür operasyonların gerçekleştiğini görmekten memnunuz. Bu baskınların ve göz altına almaların süreceğini umuyoruz

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious