AB'den ABD'ye idam cezalarını durdurma çağrısı

AB'den ABD'ye idam cezalarını durdurma çağrısı.6247
  • Giriş : 21.08.2007 / 18:24:00

AB Dönem Başkanlığı, ABD'nin Teksas eyaletinde idam cezasının yeniden yasallaştırıldığı 1976'dan bu yana 400'üncü infazın gerçekleşecek olmasından duyulan üzüntüyü dile getiren bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teksas yönetimine idam cezalarına son verme çağrısında bulunan AB, insan onuruna ve insan haklarının gelişmesine aykırı olan bu cezalara küresel alanda karşı olduğunu hatırlattı.
İdam cezasını ''vahşi ve insanlık dışı'' olarak nitelendiren AB, caydırıcı etkisi görülmeyen bu cezaların her adli sistemde olabilen hataların onarımını da imkansız kıldığını belirtti.
Ölüm cezasının var olduğu ülkelerde uygulamaların aşamalı olarak kaldırılması ve yasal değişiklikler yapılması için çaba harcadığını ifade eden AB, ABD'de zeka özürlülerin ve reşit olmayanların idam edilmemesi gerektiğine yönelik adli yaklaşımdan memnuniyet duyduğunu, bu alanda olumlu gelişmeler beklentisinde olduğunu bildirdi.
Açıklamada, AB ile ABD arasında insan haklarına ilişkin diyalog ve işbirliğinden duyulan memnuniyet de dile getirilirken, ABD'de tüm idam cezalarının askıya alınması ve bu uygulamanın yasalardan çıkarılması istendi.
AB'nin söz konusu açıklama ve çağrısına katılanlar arasında Türkiye, Hırvatistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Sırbistan, İzlanda, Norveç, Ermenistan ve Azerbaycan gibi ülkelerin de bulunduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious