AB'den adil olmasını bekliyoruz!

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü Çiçek, Avrupa Birliği'nden üye olmuş ve üye olacak ülkelere uygulanan kriterlerin aynısının Türkiye'ye de uygulanmasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çiçek, Bakanlık Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu toplantısında AB ilişkilerini ele aldıklarını söyledi. Çiçek, kimsenin AB komisyonun çalışmaların objektif ve hakkaniyet uygun bulmalarını beklememesi gerektiğine işaret ederek, Türkiye'nin objektif ve hakkaniyete uygun yaklaşımlar beklediğini ifade etti.

Türkiye'nin AB konusunda kararlığını hep ifade ettiğini ve her zaman ortaya koyduğunu kaydeden Çiçek, Türkiye'nin çok özel yasal düzenlemeleri yaparak imkansızı başardığını ve önemli ölçüde hayata geçirdiğini vurguladı. Çiçek, açıklanan raporlarda bazı tespit ve tavsiyeler olmakla birlikte bu konudaki başarısını vurgulayan önemli ifadelerin yer aldığını kaydetti.

1 yıllık tarama sürecinde Türkiye'nin AB üyeliğine ne kadar hazır açıkça ortaya koyduğuna işaret eden Çiçek, Türkiye'nin AB'ye girmiş ve girmekte olan bir çok ülkeden bir çok fasılda ileri noktada olduğunu belirtti. Çiçek, üye olmuş ve olacak bir çok ülkenin yapamadığı yasal düzenlemeyi Türkiye'nin yaptığına işaret ederek, "Türkiye ilişkiler açısından samimi ve kararlı ülke olduğunu her vesile ile ortaya koymuştur." dedi.

Kendileri açısından AB'nin temel insan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi, teminat altına alınması ve güçlendirilmesi olduğunu, bir başka tarafdan hukuk devletini tesis etmek ile demokratik standartların yükseltilmesi olduğunu vurguladı.

Çiçek, Türkiye kendi haklılığını ortaya koymak ve bunu herkese en iyi şekilde ifade etmek için önümüzdeki süreci en iyi şekilde değerlendireceğini belirtti.

Almanya Başbakanı Merkel'in açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çiçek, Türkiye-AB-ilişkilerinde belli zorlukların olacağının ifade edildiğini, zorluklarla Türkiye için sürpriz olmadığını söyledi. Çiçek, kendilerinin AB'den beklentilerinin Türkiye adil ve hakkaniyet uygun davranılması olduğunu ve itirazlarının buna olduğunu söyledi. Çiçek, "Üye olmuş ve olacak ülkelere hangi kriterler uygulandıysa, hangi ölçüler içinde davranıldıysa Türkiye'ye öyle davranılmasıdır. Bizim iftiramız hakkaniyetle bağdaşmayan bir kısım beyanlardır, davranışlardır ve kararladır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin görüşlerine yakın ülkelerin bulunduğu gibi uzak ülkelerin de bulunduğunu ifade eden Çiçek, AB'nin Türkiye ile ilgili kararlarında kendi iç hazmetme kapasitesi ve başka konuların etkili olduğunu belirtti. Çiçek, ayrıca Güney Kıbrıs'ın üyeliğinin getirdiği sıkıntılarında bulunduğunu vurguladı.

Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye AB yük bir ülke değildir. Getiri katsayısı fazla olan ülkedir. Son papanın bu ziyaretini bu açıdan değerlendirdiğimizde, Avrupa'nın Türkiye'nin önemi ile ilgili değerlendirmesini yeni baştan gözden geçirmesi lazım. Çünkü Türkiye önemli bir ülkedir, AB'ye güç katacak, derinlik katacak, onu stratejik güç haline getirecek büyüklükte ve kazanımda ülkedir."

Çiçek, Başmüzakereci Ali Babacan'ın zirve toplantısına kadar AB ülkelerine ziyaretinin devam edeceğini söyledi.

ÖZELLEŞTİRME DEĞERLENDİRİLDİ

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, Özelleştirme İdare Başkanlığı'nın özelleştirme uygulamaları ile ilgili kapsamlı bir bilgi sorulduğunu söyledi. Çiçek, özelleştirmeye ilk başlayan ülkelerden birisinin Türkiye olmasına rağmen özelleştirme konusunda eski sosyalist ülkelerin bile gerisinde kaldığını belirtti. Çiçek, Türkiye'de zamanında özelleştirmesi yapılmayan bir çok kurumun değerinin altında satıldığını söyledi. Çiçek, 2002 yılına kadar özelleştirmeden elde edilen gelirin 8 milyar dolar olduğunu, hükümetleri döneminde elde edilen gelirin ise 18 milyar dolar olduğunu söyledi. Çiçek, özelleştirme konusundaki kararlılıklarını devam edeceğini söyledi. Çiçek, özelleştirilen kuruluşlarında çalışanların haklarının kayıp olması için düzenlemeler yapıldığını ifade etti. Çiçek, çalışanların mağdur olmamaları için gerekli desteklerin sağlandığını belirtti. Çiçek, 2007 yılında da elektrik dağıtım özelleştirmelerinin devam edeceğini kaydetti.

Bakan Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın NATO Zirvesi'nde temaslar, İran ziyareti, yurtiçindeki temaslarıyla ilgili bilgi verildiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious