AB'den askı uyarısı VATAN

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

AB, müzakerelerin başlayacağı 12 Haziran'da, "Limanları Rumlar'a açmazsanız müzakereleri askıya alırız" diyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin AB ile ilk kez bir başlıkta (Bilim-Teknoloji) tarama sürecini tamamlayarak fiili müzakerelere başlayacağı kritik toplantıda, Avrupa Birliği Türkiye'ye son dönemdeki en sert uyarısını yapmaya hazırlanıyor. Financial Times gazetesinin ele geçirdiği taslak sonuç bildirgesine göre Türkiye'ye ayrılan 3 paragrafta başta Rumlar'a deniz ve hava limanlarının açılması olmak üzere, Ordu üzerindeki sivil kontrolünün artırılması, reformlar, düşünce özgürlüğü ve azınlıklar konusunda sert mesajlar veriliyor. FT'ye göre AB, Türkiye'nin adım atmaması durumunda müzakerelerin bu yıl içerisinde askıya alınmasının gündemde olduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili olarak VATAN'a bilgi veren AP Liberal Demokrat grubu üyesi Andrew Duff, bunun bir "erken uyarı" olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Aralık'ta kopabilir
Limanları Kıbrıs'a açmazsanız, Türkiye'nin AB'deki dostları da sizi savunamayacak pozisyona düşer. İkinci olarak reform sürecinde istenilen başarının sağlanamaması sorunu var. Yeni TCK Avrupa standartlarından uzak. Son aylarda popüler İslam ile resmi laiklik arasındaki uçurumun da giderek arttığına tanık oluyoruz. Bu da AB sürecine büyük bir engel. Eğer Türkiye Aralık'a kadar kendisine çeki düzen veremezse, müzakereler askıya alınır.

Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise, "Evet metin çok eleştirisel. Bu uyarılar uzun zamandır tekrarlanıyordu. Şimdiden askıya alınır demek yanlış olur. Ancak Aralık'a kadar gelişme olmazsa müzakerelerin kesilmesi söz konusu olabilir" dedi.

Metindeki 6 set mesaj

1. Kıbrıs
Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması'nı tüm AB ülkelerine uygulamak zorunda. Bu kapsamda Rumlar'a hava ve deniz limanları çok kısa bir süre içinde açılmalı.

2. Ordu
Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi sivillerin Ordu üzerinde tam kontrolünü sağlamak için daha kapsamlı adımlar atılmalı.

3. Reformlar
Reformlarda büyük bir yavaşlama görülüyor. Halihazırda yasalarla belirlenen reformların uygulanması konusunda da acil adımlar atılmalı.

4. Özgürlükler
Özgür düşünce konusunda Avrupa Birliği standartları bir türlü yakalanamadı. Şiddete çağrıda bulunmayan düşüncelerden dolayı insanlara soruşturma açılmamalı.

5. İşkence
Gözaltında işkence ve kötü muamele konusunda son dönemde basında çıkan haberlerden dolayı Avrupa Birliği büyük kaygı duymaktadır.

6. Azınlıklar
Din özgürlüğü alanında hiçbir temel aşama kaydedilemedi. Özellikle Türkiye'deki gayrimüslim azınlığın hakları konusunda gelişme yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious