AB'den ayrımcılık istemiyoruz

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nden ayrımcılık ve yeni kurallar istemediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

The Economist Conference’ın düzenlediği 15’inci yuvarlak masa toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasıyla Türkiye’nin AB müzakere süreci, ekonomik durumu ve gerçekleştirilen reformlara ilişkin bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında AB üyeliğinin Türkiye ve Avrupa için büyük önem taşıdığına değinerek, gelecek ay tarama sürecinin öngörüldüğü şekilde tamamlanmasıyla müzakerelerde yeni aşama başlayacağını söyledi. Erdoğan, müzakerelerin zorlu geçeceğini, uzun bir sürece yayılabileceğini belirtirken, son günlerdeki AB ve Türkiye tartışmalarına ilişkin şöyle dedi:

“AB ile yapıcı bir anlayışla karşılıklı yükümlülüklerimizin yerine getirilmesine dönük olarak yakın bir şekilde çalışmakta kararlıyız. Önümüzdeki süreçte AB’den ayrımcılık istemiyoruz. Buna karşılık yeni kriterlerin gündeme getirilmesini de kabul etmemiz haklı olarak mümkün değildir. Futbol maçı oynanırken oyun esnasında yeni kurallar konmaz, oyunun kuralları bellidir, oyun başlamıştır, dolayısıyla oyun esnasında yok penaltının kuralları değişti, yok ofsayt, böyle şey olmaz.ö


“TÜRKİYE GEREKENİ YERİNE GETİRDİ"

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin AB sürecinde ne gerekiyorsa bunları yerine getirdiğini ve getirmeye devam edeceğini kaydetti. Dünyada yeni dengeler oluştuğunu ifade eden Erdoğan, AB’nin yeni düzende bölgesel aktör ve küresel güç imkanına sahip olması ötesinde, bu hedefin gerçekleşmesi ve AB’ne stratejik derinlik kazandırılması, farklı kültürlerin beraberce uyum içinde yayabilecekleri mesajını tüm dünyaya verebilmesi noktasında Türkiye’nin üyeliğinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, AB’nin üyelik sürecinin her aşamasında ilgili tüm tarafların bu önemin bilinci dahilinde bir iyi niyetle hareket edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious