AB'den bir çifte standart daha

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Ölüm cezasına prensipte karşı olmasına rağmen Saddam Hüseyin'in idamına ses çıkarmayan AB, Iraklı eski üst düzey yöneticilerin asılmamasını istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, Irak hükümetinin eski istihbarat örgütü başkanı Barzan İbrahim el-Tikriti ve eski Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid el-Bender'i idam etmek istediğine dikkat çekilerek, “AB'nin her türlü idam cezasına karşı olduğu” hatırlatıldı.
İdamı istenen eski üst düzey yetkililerin “kendi halkını yıllar boyu zorbaca yöneten Saddam Hüseyin rejiminin en üst seviyedeki temsilcileri olduğu” kaydedilen açıklamada, geçmişte binlerce insanın işkence gördüğü ve katledildiği Irak'ta halkın daha iyi bir geleceği hak ettiği ifade edildi.

Bu amaç doğrultusunda dini ve etnik kökeni ne olursa olsun Irak toplumunun tüm unsurlarının bir araya gelmesinin hayati önemde olduğu vurgulanan AB açıklamasında, “Eski yönetim zamanında işlenen suçların hesabının sorulması, Irak'ta ulusal uzlaşma ve diyaloğa yardımcı olur. AB bu önemli hedefe ulaşmada, suçların adilce soruşturulması gereğini hatırlatır” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious