AB'den Gazze'ye insani yardım

AB'den Gazze'ye insani yardım.10675
  • Giriş : 04.01.2009 / 13:18:00

Avrupa Birliği, insani krizin olduğu Gazze'ye 3 milyon avroluk acil yardım yapacağını açıkladı. Yardımın gıda, tıbbi malzeme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için yapılacağı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


AB'den yapılan açıklamada, "Yardım, İsrail'in hava saldırıları ve devam eden giriş yasaklarından etkilenen insanların temel ihtiyaçlarını mümkün olan en hızlı biçimde karşılamak için gönderilecek" denildi.

Yardımın gıda, tıbbi malzeme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için yapılacağı belirtildi.

AB Kalkınma İşleri komiseri Louis Michel de İsrail'e yardım geçişlerine izin vermesi çağrısında bulunarak, her geçen gün Filistin halkının durumunun daha umutsuz hale geldiğini belirtti.

AB'nin yeni dönem başkanı Çek cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg de İsrail'e, insani yardımların Gazze'ye geçişine izin vermesi çağrısında bulundu.

Schwarzenberg, yaptığı açıklamada, "Bir devletin kendini koruma konusundaki tartışmasız hakkı bile sivilleri etkileyen eylemlere izin vermez" dedi.

Çek bakan, İsrail ile Filistinliler arasında arabuluculuk için bugün Ortadoğu'ya gidecek. Heyette, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile Fransa ve İsveç'in dışişleri bakanları da bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*