AB'den İslam karşıtı '2. Fitne' filme sert tepki

AB'den İslam karşıtı '2. Fitne' filme sert tepki  .12810
  • Giriş : 28.03.2008 / 14:03:00

Avrupa Birliği (AB), Hollanda'da yabancı karşıtı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından yapılan "Fitne" adlı İslam karşıtı kısa filmin internet üzerinden yayımlanmasına sert tepki göstererek, "Bu film ve benzeri eylemlerin, kini tahrikten

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, ifade özgürlüğünün AB değerleri ve geleneklerinin bir parçası olduğu belirtilerek, bunun "dinlere, diğer inanç ve itikadlara saygı ruhu içinde kullanılması gereği" vurgulandı.

Açıklamada, "Karşılıklı hoşgörü ve saygı, muhafaza etmemiz gereken evrensel değerlerdir. Bu film ve benzeri eylemlerin, kini tahrikten başka hiçbir amaca hizmet etmediğine inanıyoruz" denildi.

"Şiddet yerine fikirlerin açıkça ifade edilmesiyle" insanların birbirini anlayabileceği ve karşılıklı saygının oluşturulabileceği belirtilen açıklamada, AB'nin 2008'i Avrupa kültürlerarası diyalog yılı ilan ederek karşılıklı anlayış, saygı ve diyaloğu aktif şekilde teşvik etmeye çalıştığı hatırlatıldı.

AB, bir Danimarka gazetesinde Hz. Muhammed'e ve İslam dinine hakaret eden karikatürlerin yayımlanmasıyla başlayan krizde ise buna ifade özgürlüğü çerçevesinde yaklaşılmasını isteyerek tepki göstermekten kaçınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious