AB'den İtalya'ya 'çöp sorunu' için 1 aylık süre

AB'den İtalya'ya 'çöp sorunu' için 1 aylık süre.23888
  • Giriş : 01.02.2008 / 18:07:00

Napoli kentindeki çöp sorunun halen çözümlenememiş olması yüzünden İtalya, AB'ye ceza ödeme riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği Komisyonu, İtalya'yı yazılı bir mektupla son kez uyararak, sorunun çözümü için 1 ay süre tanıdı.

Mektupta, sokaklarda bekleyen tonlarca çöpün yurttaşların sağlığı ve çevre için ciddi bir tehdit oluştuğuna işaretle, sorunun 1 ay içerisinde çözüme kavuşturulmaması durumunda, İtalya hakkında Avrupa Adalet Divanı'nda suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

AB Komisyonunun Çevreden Sorumlu Üyesi Stavros Dimas'ın sözcüsü Barbara Helfferich, Napoli ve civarındaki çöp sorununun tahammül sınırını aştığına dikkati çekerek, şubat ayı ortalarına doğru bir AB heyetinin bölgede incelemelerde bulunmak üzere İtalya'ya gönderileceğini açıkladı.

Uzmanlar, sorunun en kısa sürede çözümlenememesi durumunda Avrupa Adalet Divanı tarafından İtalya'ya 600 milyon euro civarında para cezası kesilebileceğini ileri sürüyor.

İtalya'daki merkezi hükümet Napoli'nin başkent olduğu Campania bölgesindeki çöp sorunu çözümlemek için orduyu da devreye sokarak Gianni De Gennaro'yu olağanüstü komiser olarak atamış olmasına karşın, 350 bin ton çöp halen sokaklarda toplanmayı bekliyor.

Bölgedeki çöp depolarının kapasite yetersizliği nedeniyle yılbaşından bu yana sokaklarda biriken çöplerden, şu ana dek sadece Napoli'nin tarihi merkezi arındırılabildi.

Kentin kenar mahallelerindeki sokaklarsa halen çöplerle dolu vaziyette.

Çöpler toplanmayı beklerken, yeniden faaliyete geçirilmeye çalışılan çöp toplama ve arıtma tesisleriyse çevre sakinlerinin protesto gösterileriyle karşılaşmaya da devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious