AB'den Lübnan'a 6 bin 900 asker

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısı sonunda Güney Lübnan'a 6 bin 900 asker gönderilmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Lübnan'a yapılacak katkıyı görüşmek için Brüksel'de toplanmıştı. Toplantıya Güney Lübnan için 15 bin asker toplamayı hedefleyen BM Genel Sekreteri Kofi Annan da katıldı.

Toplantı sonrası yapılan basın toplantısına katılan Annan yaptığı konuşmada, "Avrupa, BM gücünün belkemiğini oluşturuyor. Bölgeye inandırıcı bir güç gönderebileceğiz." dedi. Annan Malezya, Endonezya ve Bangladeş'ten katkı konusunda "sağlam sözler" aldıklarını belirtirken Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Annan, çok uluslu gücün "güçlü, inandırıcı ve sağlam" olacağını vurguladı.

Fin Dışişleri Bakanı Tuomioja, çokuluslu gücün 2-3 ay içinde Güney Lübnan'a yerleşeceğine inandığını belirtti. BM Genel Sekreteri Annan, Avrupalı kuvvetlerin günler içinde bölgeye gitmesini umduğunu ifade etti. Bu arada Annan, çok uluslu güce İtalya'nın değil Fransa'nın Şubat 2007'e kadar komuta etmesini istediğini kaydetti.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İsrail'in Lübnan'a yönelik uyguladığı hava ve deniz ablukasını kaldırmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious