AB'den Microsoft'a rekor ceza

AB'den Microsoft'a rekor ceza  	.32738
  • Giriş : 27.02.2008 / 14:09:00

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, rekabeti ihlalde ısrarcı olmakla suçladığı yazılım devi Microsoft'a 899 milyon avro yeni para cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rekabeti ihlal soruşturmasında pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Microsoft'a daha önce de 778 milyon avro para cezası uygulayan AB Komisyonunun son kararla birlikte şirkete kestiği fatura toplamı 1,68 milyar avroyu buldu.

AB Komisyonunun rekabetten sorumlu Üyesi Neelie Kroes, 50 yıllık AB rekabet politikası tarihinde Microsoft'un rekabeti ihlal kararlarına uymadığı için ikinci kez cezalandırılan ilk şirket olduğunu belirterek ''Umarım bugün uyguladığımız cezayla, Microsoft'un kararlara uymama konusundaki karanlık defteri kapanır'' dedi.

Microsoft'tan yapılan açıklamada, AB Komisyonunun para cezası kararının şirket tarafından detaylı şekilde inceleneceği belirtilerek ''konunun daha sonra çözülen geçmişteki sorunlardan kaynaklandığı'' ifade edildi.

-DAVANIN GELİŞİMİ-

AB Komisyonu, Microsoft hakkında rekabet soruşturmasını, Aralık 1998'de Java yazılımıyla tanınan Sun Microsystems'in şikayeti üzerine başlatmıştı.

Geliştirdiği sunucu programlarını Microsoft'ın Windows işletim sistemine entegre edemediğini belirten Sun, Microsoft'u, masaüstü bilgisayar sistemlerindeki hakim durumunu kötüye kullanmakla suçlamıştı.

Microsoft'u resmi olarak ilk kez Ağustos 2000'de rakiplerine kasten gerekli bilgileri vermemekle suçlayan AB Komisyonu, soruşturmayı derinleştirerek bir yıl sonra şirkete gönderdiği ikinci belgede suçlamalarını multimedya yazılımlarını da içine alacak şekilde genişletti.

Buna göre Microsoft, görüntü ve ses oynatıcısı (media player) yazılımını Windows işletim sistemine dahil ederek bu alanda rekabeti engelliyordu.

AB Komisyonu, yeni şikayetleri de dikkate alarak gerekli adımları atmayan Microsoft'u, Mart 2004'te 497 milyon avroluk rekor para cezasına çarptırırken, 120 gün içinde gerekli yazılım kodlarını rakipleriyle paylaşmasını ve Windows işletim sisteminden medya oynatıcısını ayırmasını talep etti.

Kararı temyiz için AB mahkemelerine başvuran Microsoft, sonuç alamazken, AB Komisyonunun kararları uyarınca 2005 yılında piyasaya sürdüğü medya oynatıcısız Windows işletim sistemi (Windows XP Home Edition N) çok az taleple karşılaştı.

Bu arada Microsoft'un gerekli rekabet kriterlerini karşılamadığını düşünen AB Komisyonu, 2006 yılında şirketi 280,5 milyon avroluk ikinci para cezasına çarptırdı.

Cezanın iptali için Lüksemburg'daki AB mahkemesine giden Microsoft, kararın kesinleşmesi üzerine AB Komisyonunun endişelerini giderecek adımlar arayışına yöneldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious